Gdzie po studiach szukać zatrudnienia?
Wraz z zakończeniem studiów istnieje ogromny problem z zatrudnieniem. Jednocześnie tracimy status studenta oraz przysługujące nam zniżki, a nierzadko również stałe miejsce zamieszkania. Jak w tak trudnym czasie zadbać o zatrudnienie i gdzie szybko można je znaleźć?
Pozostanie w obecnym zakładzie pracy
Wiele osób w trakcie studiów dorabia sobie w dowolnym zawodzie. Aby nie palić za sobą wszystkich mostów, warto zostać w wybranej firmie do czasu znalezienia czegoś o wiele lepiej płatnego. Możemy poprosić o rozszerzenie etatu bądź przydział nowych, lepiej płatnych obowiązków. Wówczas zabezpieczymy się finansowo na czas poszukiwań zatrudnienia adekwatnego do naszych ambicji i kompetencji.
Uruchomienie sieci znajomości
Wraz z ukończeniem studiów warto uruchomić sieć znajomości i koneksji. Może się zdarzyć, iż w ten sposób o wiele szybciej znajdziemy zatrudnienie niż w konwencjonalny sposób. Ponadto, najlepsze oferty pracy rozchodzą się w zamkniętych kręgach rodzin i grup znajomych. Warto w tym celu wykorzystać kontakty nawiązane podczas studiów. Być może alternatywą do zatrudnienia będzie założenie z kimś spółki bądź otwarcie własnej działalności gospodarczej i zatrudnianie innych.
Doradztwo zawodowe
W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni, jaką drogę zawodową obrać, warto udać się do doradcy zawodowego. Możemy wybrać zarówno firmę prywatną zajmującą się świadczeniem tego typu usług bądź skorzystać z pomocy doradcy przy urzędzie pracy. Niezależnie od wyboru prawdopodobnie rozmowa z nim będzie budująca, a przedstawione nam oferty pracy adekwatne do tego, co rzeczywiście reprezentujemy.
Zatrudnienie zgodne z wykształceniem
O ile to możliwe, zaraz po studiach powinniśmy poszukiwać pracy zgodnie z naszym wykształceniem i kompetencjami. Nie ma bowiem nic gorszego niż utknięcie w zawodzie, który jest poniżej naszych oczekiwań i ambicji. Dlatego pierwsze kroki powinniśmy postawić w siedzibach firm, które funkcjonują w branżach nas interesujących.